Jak prodat byt s hypotékou? Máme pro Vás jednoduchý návod

Chcete prodat byt, který Vám přestal vyhovovat a máte ho stále zatížen hypotékou? Kdy je nejvýhodnější splatit úvěr předčasně a kolik si banka může za předčasné splacení účtovat? Společně si projdeme odpovědi na tyto otázky.

Splacení hypotéky mimo dobu fixace
Pokud jste se rozhodli prodat nemovitost a předčasně splatit hypotéku v období, kdy nemáte pevně stanovenou úrokovou sazbu, máte vyhráno. V tomto období banka nesmí požadovat po svém klientovi žádnou pokutu za předčasné splacení a je tedy možné uhradit zbytek částky hypotéky bezplatně.

Splacení hypotéky v době fixace
Co se týče splacení úvěru po dobu fixace, zde je banka v právu požadovat náhradu účelně vynaložených nákladů. Výše těchto nákladů se může mezi bankami lišit v závislosti na tom, jak jsou banky ke svým klientům přívětivé a na jakých smluvních podmínkách se domluví. Zákon o spotřebitelském úvěru však stanovuje maximální možné kompenzace bank. Obecně jsou tyto podmínky následující:

  • Pokud chcete předčasně splatit hypotéku a do jejího konce zbývá delší doba než jeden rok, může banka na nákladech požadovat maximálně 1 % z výše splacené části. Tato částka však nesmí přesáhnout 50 000 Kč, pokud splácíte už 2 roky.
  • Pokud však doba do konce splacení jeden rok nepřesahuje, nesmí být výše náhrady vyšší než 0,5 % z výše splacené části.
  • Banka nesmí požadovat náhradu, pokud splacení proběhne do tří měsíců od sjednání nové pevně stanovené úrokové sazby, tzn. pokud Vám právě začalo nové období fixace a ještě neuběhly 3 měsíce, máte právo předčasně splatit hypotéku bez náhrady nákladů.
  • Výše poplatků navíc nesmí přesáhnout výši úroků, které bychom mezi předčasným splacením hypotéky a sjednaným koncem hypotéky stihli zaplatit.

Uveďme si tyto podmínky na příkladu. Rozhodnete se, že po třech letech, stále v období fixace, prodáte svůj byt. Zbývá Vám splatit na hypotéce ještě 2 500 000. Banka může požadovat až 1 % z této částky, maximálně však 50 000 Kč. Jedno procento z této částky reprezentuje 25 000 Kč. Banka je tedy v právu požadovat po Vás maximálně 25 000 Kč jako náhradu účelně vynaložených nákladů.

Česká národní banka se zároveň vyjádřila k pojmu "účelně vynaložené náklady". Podle ČNB do těchto nákladů nespadá ušlý zisk z úroků ani jiné úrokové náklady. Tyto náklady musí být spojeny jen s předčasným splacením úvěru a banka musí být schopna tyto náklady doložit.

Pokud Vám však skončila doba fixace a jednáte s bankou o nových podmínkách, předčasně splatit úvěr můžete bez náhrady nákladů, jinými slovy, nezaplatíte nic navíc.

Výše uvedené podmínky platí pro hypotéky sjednané od 1. prosince 2016. Stejně tak platí i pro hypotéky refinancované nebo refixované po tomto datu. Ovšem hypotéky, které byly uzavřené před 1. prosincem 2016 a ještě nebyly refinancované nebo refixované, se řídí podmínkami uvedenými ve smlouvě.

Můžeme vidět, že prodej bytu zatíženého hypotékou není žádný problém. Už Vám tedy nebrání nic v cestě do Vašeho vysněného domu.
Pokud máte jakýkoliv dotaz k prodeji bytu, na který je vázána hypotéka, neváhejte mě kontaktovat.

 

Zvažujete prodej či pronájem Vaší nemovitosti?

Spočítejte si její tržní cenu během 5 minut ZDARMA pomocí našeho Realbota!

Spočítat tržní cenu nemovitosti

Tento článek pro Vás připravil/a


Přidáno dne 26. 06. 2019