Blog

Realitní blog plný informací ze světa nemovitostí. Píšeme o naší práci, bydlení a nejnovějších trendech v oblasti realitního marketingu.

Prodat nebo pronajmout družstevní byt?
 

S otázkou, zda družstevní byt prodat či pronajmout, se zpravidla setkáme v případě, že byt zdědíme, dostaneme nebo v situaci, kdy zvažujeme jeho koupi. Jsou ale vždy obě tyto varianty možné? Jaké aspekty je nutno zvážit? A jak je to se samotným financováním družstevního bytu? O tom všem v tomto článku!

Radim Kučera 10. 07. 2021
Co je PENB a kdy jej potřebuji?
 

Můžeme říci, že PENB čili průkaz energetické náročnosti budovy je certifikátem, který udává, kolik energie daná budova ročně spotřebuje (na vytápění, chlazení, větrání, úpravu vlhkosti vzduchu, přípravu teplé vody nebo osvětlení). Kdy je potřeba tento dokument předložit? A jaké mohou být následky, pokud tak neučiníme? Vše se dozvíte v tomto článku!

Radim Kučera 15. 06. 2021
Jak prodat nemovitost a neplatit daň z příjmů?
 

Prodat nemovitost se většinou nerozhodneme ze dne na den. Předchází tomu zvažování různých „pro“ a „proti“. Jedním z argumentů může být i nutnost zaplacení daně z příjmů. Lze se tomuto poplatku vyhnout? Jaké jsou podmínky pro osvobození od daně z příjmů? A jak jej ovlivňuje doba vlastnění nemovitosti? To vše zodpovíme v tomto článku. Čtěte dál!

Radim Kučera 10. 06. 2021
Řízení o odstranění stavby a jak se s ním vypořádat?
 

I když pojem „řízení o odstranění stavby“ může majitele nemovitosti trochu vyděsit, ve většině případů to není nic hrozného. Řízení lze poměrně jednoduše zastavit, a pokud nejsou žádné závažné důvody, k odstranění stavby nedojde. Co je předmětem tohoto řízení, jak mu lze zabránit a jaký je postup, pokud přece jen úřad nařídí odstranění stavby, se dočtete v tomto článku.

Radim Kučera 04. 05. 2021
Jak správně ocenit nemovitost?
 

Cena je v mnoha případech rozhodujícím faktorem úspěšného prodeje nemovitosti. Samozřejmostí je, že prodávající usiluje o její maximalizaci, kupující by naopak rád zaplatil co nejméně. Jak tedy správně ocenit nemovitost tak, aby odrážela její skutečnou hodnotu a zároveň byla přijatelná pro obě strany?

Radim Kučera 20. 04. 2021
Výhradní zastoupení – exkluzivita realitní kanceláře
 

Co je to výhradní realitní zastoupení a jaké výhody Vám přináší? Není lepší inzerovat nemovitost více realitními kancelářemi současně? A co všechno je dobré zahrnout do smlouvy o zprostředkování?

Radim Kučera 06. 04. 2021
Legalizace černé stavby
 

Pokud stavba není náležitě zapsaná, může stavební úřad nařídit její odstranění. Ke zboření však nedojde ze dne na den a je samozřejmě možné mu zabránit. Zahájením řízení o odstranění začíná majiteli běžet 30denní lhůta pro podání žádosti o dodatečné povolení stavby. V jakých případech nám bude toto povolení vydáno? Co bude potřeba předložit? A proč vůbec chtít legalizovat stavbu, pokud se o ní stavební úřad doposud nezajímal? Na vše odpovíme v tomto článku.

Radim Kučera 16. 03. 2021
Jak rozdělit dům na jednotky?
 

Jak postupovat, pokud se rozhodnete rozdělit dům na jednotky? Jaké máte možnosti a jaké jsou naopak Vaše povinnosti? Tento článek Vám problematiku rozdělení domu na jednotky srozumitelně přiblíží, poukáže na důležitá fakta a zároveň i vyvrátí případné nesprávnosti, které jsou v souvislosti s tímto tématem šířeny.

Radim Kučera 04. 03. 2021
Jak správně vyúčtovat zálohy na energie?
 

Pronajímáte-li byt, je Vaší zákonnou povinností jednou za rok nájemci vyúčtovávat energie. Víte, jak na to? Nebo každoročně tápete? Ať už je to jakkoli, tento článek Vám zaručeně pomůže tuto neoblíbenou povinnost hravě zvládnout.

Radim Kučera 18. 02. 2021
Na co si dát pozor při koupi bytu?
 

Věcí, na které je potřeba si dát při koupi bytu pozor, je nespočet. Je vůbec možné, aby člověk všechno uhlídal sám, bez specialisty? Poradíme Vám, na co se obzvlášť zaměřit. A jak se ve všem zorientovat tak, abyste se při koupi bytu nenechali napálit.

Radim Kučera 31. 01. 2021