Družstevní byty – co a jak? (1. část)

Pořízení vlastního bytu není žádná levná záležitost. Ale co třeba bydlení v družstevním bytě? Určitě není k zahození!

Kdo byt ve skutečnosti vlastní?

Vlastníkem družstevního bytu je právnická osoba – družstvo. Ta je uvedena v katastru nemovitostí a odvádí z ní daň. Neznamená to však, že Vás může kdykoli vystěhovat. Nabytím družstevního podílu se stáváte členem družstva a získáváte právo byt užívat jako vlastní. Jediné v čem jste omezení, jsou stavební úpravy a zasahování do společných prostor domů. S tímto omezením se však potkáte i v případě pořízení vlastního bytu, který je ve společenství vlastníků.

V čem je jiný proces koupě/prodeje?

Výhodou družstevního podílu je jeho snadná převoditelnost. Při koupi či prodeji bytu si tak ušetříte spoustu papírování. Není totiž nutný zápis do katastru, pouze se převádějí členská práva. Dokonce se neplatí ani žádná daň z převodu.

Přece jen se ale oplatí pár „papírů“ si obstarat, například: potvrzení, že osoba, od které byt kupujete, je členem družstva či potvrzení, že předchozí nájemce družstvu nedluží žádné nájemné. Není k zahození se také seznámit se stanovami družstva.

Levnější vlastní nebo družstevní?

Cenový rozdíl je značný. U pořízení družstevního bytu je možné ušetřit až 30 %. A k tomu nás nezavazuje ani žádná daň. Pro financování sice není možné použít klasickou hypotéku a byt zastavit, existuje však celá řada jiných možností, například zastavení jiné nemovitosti, většinou se jedná o dům rodičů.

 

Už teď Vás možnost družstevního bydlení zaujala? Co ještě je dobré vědět, se dočtete v dalším článku. Nebo se koukněte do naší nabídky. Družstevní byt, který tam najdete, určitě stojí za to.

Zvažujete prodej či pronájem Vaší nemovitosti?

Spočítejte si její tržní cenu během 5 minut ZDARMA pomocí našeho Realbota!

Spočítat tržní cenu nemovitosti

Tento článek pro Vás připravil/a


Přidáno dne 17. 06. 2019